ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σπουδαίο καλλιτεχνικό γεγονός για το Αιγαίο, ιδιαίτερα δε για τη Νάξο, θα αποτελέσει η 32η Συνάντηση Ερασιτεχνικών Θιάσων Αιγαίου. Μετά την περσινή αναβολή η Συνάντηση θα διεξαχθεί στο νησί της Αριάδνης από 16 – 26 Σεπτεμβρίου 2021.

Εικοσιτέσσερις ομάδες από όλο το Αιγαίο, με περισσότερους από 300 συντελεστές, ξεπερνώντας τις δυσκολίες που δημιούργησε η πανδημία, θα παρουσιάσουν τις παραστάσεις τους που ξεκινούν από αρχαία τραγωδία μέχρι σύγχρονο ελληνικό και ξένο έργο. Παράλληλα, θα γίνουν δύο αφιερώματα, στο θέατρο το 1821 και στον κορυφαίο θεατρικό συγγραφέα, τέκνο της Νάξου, Ιάκωβο Καμπανέλλη. Σε αυτά θα συμμετάσχουν οι θεατρολόγοι Βάλτερ Πούχνερ και Πλάτων Μαυρομούστακος, η σκηνογράφος – ενδυματολόγος Κατερίνα Καμπανέλλη και η συγγραφέας Έλενα Μαρούτσου.

Η Συνάντηση οργανώνεται από την Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, βασικό της χρηματοδότη, και την Ομοσπονδία Ερασιτεχνικού Θεάτρου Αιγαίου, με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και τον Δήμο Νάξου και Μικρών Κυκλάδων.

Όλες οι παραστάσεις θα διεξαχθούν με ελεύθερη είσοδο στους ανοιχτούς χώρους της σχολής Ουρσουλινών, του ΚΕΓΕ και του θέατρου στο Φιλώτι, την προετοιμασία των οποίων έχει αναλάβει ο Δήμος Νάξου.

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

32Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΘΙΑΣΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ

Ημέρα Ώρα ΣΧΗΜΑ ΕΡΓΟ ΧΩΡΟΣ
 

ΠΕΜΠΤΗ

16/9

20:00 Θ.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ «ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ» (ΣΥΛΛΗΨΗ: ΔΟΜΙΝΙΚΟΣ – ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΟΥΚΑΣ) ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
21:30 Φ.Ο. ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ «Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΜΩΛΙΑ» – ΜΠΕΡΤΟΛΝΤ ΜΠΡΕΧΤ ΚΕΓΕ
23:00 ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΝΑΞΟΥ «ΟΙ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ» (ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ) ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

17/9

11:00 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΘΕΣΗΣ 1821 Η ΕΚΘΕΣΗ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
19:30 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
20:00 Θ.Ο. ΣΑΜΟΥ «Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΠΑΡΣΣΙΑ» – ΔΗΜΗΤΡΗ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:30  Θ.Ο. ΛΕΡΟΥ «Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ» – ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΟΥΡΗ ΚΕΓΕ
ΣΑΒΒΑΤΟ

18/9

  10:00 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις
18:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΡΑΠΕΖΙ  ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ    ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ, ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΑΥΡΟΜΟΥΣΤΑΚΟ

   ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΝΑ ΜΑΡΟΥΤΣΟΥ

 

ΚΕΓΕ
  20:00 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΥΡΟΥ «Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ» – ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ ΚΕΓΕ
22:00 ΩΡΙΟΝΑΣ ΡΟΔΟΥ ΜΟΝΟΠΡΑΧΤΑ – J.COCTEAU, ΜΠ. ΜΠΡΕΧΤ, Α.ΤΣΕΧΩΦ – Γκ. ΑΡΟΥ, Α. ΣΤΡΙΝΤΜΠΕΡΓΚ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
ΚΥΡΙΑΚΗ

19/9

11:00 ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΑ ΜΑΡΟΥΤΣΟΥ
19:00 ΟΜΙΛΙΑ ΒΑΛΤΕΡ ΠΟΥΧΝΕΡ «ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ 1821» ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
20:00 Θ.Ο.ΣΑΜΟΥ «ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ Ο ΣΑΜΙΟΣ» – ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΛΕΑΝΘΗ (ΑΦΙΕΡΩΜΑ 1821) ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
  22:00 ΟΜΗΡΕΙΟ «ΤΑ ΡΕΣΤΑ» – ΚΩΣΤΑ ΤΑΧΤΣΗ ΚΕΓΕ
ΔΕΥΤΕΡΑ 20/9   10:00 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις
19:30 Θ.Ο. ΧΙΟΥ  «ΑΧ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ» – ΕΝΤΟΥΑΡΝΤΟ ΝΤΕ ΦΙΛΙΠΠΟ ΚΕΓΕ
21:30 Θ.Ο. ΣΥΡΟΥ ΣΟΥΡΗΣ «REUNION 84» – Μ. ΠΑΓΩΝΑ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:30 ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΜΗΛΟΥ «ΠΕΡΛΙΜΠΛΙΝ ΚΑΙ ΜΠΕΛΙΣΑ» – Φ.ΓΚ. ΛΟΡΚΑ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
ΤΡΙΤΗ

21/9

  11:00 ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΑ ΜΑΡΟΥΤΣΟΥ  
20:00 Θ.Ο. ΤΗΝΟΥ «ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΟΜΠΛΕ ΠΑΤΙΝΙΑ» – ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΣΙΩΛΗ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:00 ΜΟΥΣΙΚΟ – ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΟΕΘΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ «ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΙΑΚΩΒΕ» ΚΕΓΕ
ΤΕΤΑΡΤΗ

22/9

  10:00 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις
20:00 ΠΑΤΜΙΑΚΗ ΣΚΗΝΗ «ΟΣΟ ΕΣΥ ΚΟΙΜΟΣΟΥΝ» – ΜΟΝΟΠΡΑΧΤΑ Δ. ΚΕΧΑΪΔΗ ΚΑΙ Κ. ΜΟΥΡΣΕΛΑ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:00 Θ.Ο. ΚΑΛΥΜΝΟΥ «ΟΙΚΟΣ ΑΠΑΤΗΣ»  εμπνευσμένο από το έργο ¨Ράους” των Παπαθανασίου – Ρέππα ΚΕΓΕ
ΠΕΜΠΤΗ

23/9

20:00 Ε.Θ.Ο.ΚΑΛΛΟΝΗΣ «ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» (ΜΟΝΟΠΡΑΧΤΑ) ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
21:30 Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ  «Ω ΤΙ ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΑΜΠΑ» – ΚΩΣΤΑ ΜΟΥΡΣΕΛΑ ΚΕΓΕ
23:00 Θ.Ο. ΧΡΟΥΣΣΩΝ «ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΙΚΙ» –  ΑΝΤΩΝΗ ΜΠΟΥΜΠΑ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24/9

 

  10:00 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις
20:00 DUENDE ΙΚΑΡΙΑΣ «ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΑΡΙ ΣΚΑΡΩΣΑΜΕ» Δημιουργία της ομάδας ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:00 ΑΣΤΕΓΟΙ «ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ» – ARTHUR MILLER ΚΕΓΕ
 

ΣΑΒΒΑΤΟ 25/9

20:00 Μ.Ε.Α.Σ. «ΛΗΜΝΟΣ» «Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ» – ΖΟΥΖΕΠ ΜΑΡΙΑ ΜΙΡΟ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:00 ΝΑΟΥΣΑ ΠΑΡΟΥ «Η ΜΑΥΡΗ ΚΩΜΩΔΙΑ» – ΠΗΤΕΡ ΣΑΦΕΡ ΚΕΓΕ
ΚΥΡΙΑΚΗ

26/9

  10:00 Ανοικτή συζήτηση για τις παραστάσεις
18:00 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΦΙΛΟΤΙ
18:30 ΑΡΧΙΛΟΧΟΣ ΠΑΡΟΥ «ΤΡΩΑΔΕΣ» – ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΦΙΛΟΤΙ
20:30 «ΡΟΤΑ» ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΧΙΟΥ «ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ» – Κ. ΜΟΥΡΣΕΛΑ, Μ. ΠΟΝΤΙΚΑ, Α. ΣΦΑΛΗ ΟΥΡΣΟΥΛΙΝΕΣ
22:00 ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ «ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΡΑΜΠΑΣ» – ΤΣΑΡΛΙ ΤΣΑΠΛΙΝ ΚΕΓΕ